Jak zbudować

komputer

Karta graficzna

Karta graficzna jest odpowiedzialna za to co widzimy na monitorze. Obecnie często wraz z procesorem dostajemy zintegrowaną kartę graficzną. Nie jest ona zła, jednak jest za słaba jeśli myślimy o graniu czy oglądaniu filmów w wyższej jakości. Istnieje też możliwość mostkowania kart graficznych, jednak jest to kosztowne i opłacalne jeśli potrzebujemy mieć bardzo wysokie ustawienia w grach. 

Płyta graficzna NVidia

1. Karta graficzna dla gracza. 

 Możliwe są dwie opcje: dwie lub więcej kart graficznych, które będą zmostkowane albo jedna porządna. Pierwsza opcja zakłada pracę na wielu monitorach. Druga na jednym do dwóch. Najlepsza oczywiście będzie NVidia. Koszt takiej karty to około 2700zł. W przypadku mostkowania trzeba liczyć to podwójnie.

2. Karta graficzna do biura

Do biura nie będzie potrzebna jakaś bardzo zaawansowana karta, dlatego można poprzestać na zintegrowanej razem z płytą główną/procesorem. Zaoszczędzimy dzięki temu pieniądze, które można przeznaczyć na lepszą drukarkę. 

3. Karta graficzna na co dzień.

 Będzie to nieco słabsza karta niż jak dla gracza, jednak będzie pozwalała na pogranie w gry, nawet i w Full HD. Koszt to mniej więcej 1000zł. 

 

 

 

Procesor

Procesor jest mózgiem komputera. Bez niego komputer nie jest w stanie nic wykonać. Obecnie najbardziej popularne marki procesorów to Intel i AMD. Procesory różnią się ilością wątków, ilością rdzeni czy też taktowaniem. Wszystkie te parametry mają wpływ na to jak szybko komputer będzie działał i jak płynnie.

 3 różne procesory: 2 intela i 1 amd

1. Procesor dla gracza.

Procesor dla gracza jest najważniejszy, bo odpowiada za wszystko. Ze słabym procesorem nie pogra się w najnowsze gry. Na pewno trzeba wybrać taki, który umożliwia podkręcenie go. W przypadku Intela są to procesory z literą k na końcu. Najlepszym wyborem będzie intel i5-6600k. Kosztuje około 1125zł. Ewentualnie można kupić i7-6700k, jednak jest on droższy, a osiągi nie będą aż tak duże. 

2. Procesor biurowy.

 Do biura najlepszy będzie najbardziej podstawowy procesor, ponieważ nie będzie on musiał wykonywać skomplikowanych zadań. Jednak nie może też być za słaby, ponieważ komputer będzie wolno działał. Koszt takiego procesora to około 300-400zł.

3. Procesor na codzień.

Najlepszy będzie do tego procesor intela z serii i3. Jego cena i osiagi sa idealne do pogrania w proste gry, ogladniecia filmów czy surfowania po internecie. Cena to około 500-700zł. 

Obudowa

Jako pierwsza część polecałbym wybrać obudowę. To od niej zależy jakiej wielkości płytę główna musimy wybrać, ile dysków będziemy mogli podłaczyć i na jakie chłodzenie możemy sobie pozwolić. Obudowy możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: desktop oraz tower.

Obudowa typu desktop jest najczęściej stosowana w biurach w celu zaoszczędzenia miejsca. Można na niej postawić monitor, jednak jej budowa nie pozwalana na dalsza rozbudowę komputera. Obudowa Deskopt

 Obudowa typu Tower jest najbardziej popularna. Występuja trzy główne rodzaje obudowy Tower: Mini, Midi i Big. Każda z nich różni się wielkościa i ilościa miejsca na napędy. Mini jest najmniejsza i posiada miejsce na 2 małe i duże napędy. Midi jest pośrednia i posiada miejsce na 2 małe i od 3 do 4 dużych napędów. Ostatnia to Big, największa, która posiada miejsce na 2 małe, 5 dużych napędów oraz dodatkowych dysków twardych. Wybierajac obudowę nie tylko trzeba się kierować tym ile chcemy mieć napędów, ale także jakie zmieścimy chłodzenie. Obudowa typu Midi Tower

 1. Obudowa dla gracza

Dla gracza polecałbym wybrać obudowę midi albo big tower. Dla bardziej wymagających polecałbym Big Tower, bo na spokojnie zmieści tam większą ilość dysków, chłodzenie wodne całego systemu i nie będzie musiał męczyć się z umiejscowieniem tego. Cena takiej obudowy to koszt około 600-700zł. Dla mniej wymagających graczy, którzy nie potrzebują grać na ustawieniach ultra, nagrywać tego i korzystać z większej ilości monitorów polecam midi tower. Spokojnie zmieści się tam wszystko co potrzebne, a nawet można zamontować chłodzenie wodne. Cena takiej obudowy to około 200-300zł.

2. Obudowa biurowa. 

Tu na spokojnie możemy wybrać obudowę typu deskopt. Zaoszczędzimy na miejscu i będziemy mieli pod ręką złącza typu usb, włącznik czy też napęd płyt CD/DVD. Cena jest dosyć wysoka jak na taką obudowę, bo jest to koszt około 150- 300zł. Drugą opcją jest obudowa typu mini, która może się okazać tańszym wyborem. Tutaj już są owiele niższe ceny, bo startują od 80zł do 200zł. 

3. Obudowa do codziennego użytku.

 Najlepszym rozwiązaniem będzie obudowa Midi Tower. Wszystko co powinno być w komputerze zmieści się na spokojnie. Cena to 200-300zł. Można wybrać tutaj obudowę z większą ilością miejsca na wentylatory, bo nie ma sensu montować w niej chłodzenia wodnego.

Płyta główna

Płyta główna jest najważniejsza, ponieważ to na niej wszystko jest instalowane. Jest szkieletem komputera. Płyt głównych jest dużo, różnią się parametrami i miejscem na kostki ram, ilością zasilania dla dysków, rodzajem i ilością USB czy też wielkością. Tutaj lepiej jest wydać trochę więcej pieniędzy, żeby posiadać USB 3.0 czy też odpowiednią ilość złączy do dysku. Należy też wziąć pod uwagę, że inne płyty są pod procesory Intela, a inne pod AMD. Wyróżniamy trzy wielkości płyt głównych: ATX, Micro-ATX oraz Mini-ATX. 

Wielkości płyt głównych

1. Płyta główna dla gracza.

Na pewno jej rozmiar to będzie ATX. Najważniejsze dla gracza będą: możliwość podkręcenia taktowania procesora oraz ilość slotów na pamięć RAM. Najlepiej też jak najwięcej portów USB 3.0. Koszt takiej płyty to mniej więcej 400-500zł

2. Płyta biurowa. 

Będzie to na pewno płyta Micro-ATX. Nie będzie tutaj potrzebna możliwość podręcenia procesora, a ilość slotów może się ograniczyć do 2. Można jedynie zastanowić się nad tym czy nie będziemy potrzebować większej ilości złącz do dysków twardych. Koszt to mniej więcej 200-300zł.

3. Płyta na codzień.

Będzie to płyta ATX. Dobrze by było, żeby miała 4 albo więcej slotów na pamięć RAM. Możliwość podręcania jest nie potrzebna. Koszt to między 300zł, a 500zł. Może to być podobna płyta jak dla gracza, jednak nie musi, dzięki czemu zaoszczędzimy i wykorzystamy w pełni to co mamy.

Płyta główna

Witajcie drodzy czytelnicy!

Strona, która znajduje się przed wami to krótki poradnik, dotyczacy tego jak złożyć komputer. Postaram się posługiwać językiem prostym, żeby każdy z was mógł mnie zrozumieć. Każda ze stron zawiera opis jednego rodzaju części, a w tym 3 rodzaje do różnych zastosowań. Mam nadzieję, że poradnik się wam spodoba i nie będziecie mieli problemu ze zrozumieniem.